HFMD zbiera żniwo

W przedszkolu Potomka, atmosfera robi się dość epidemiczna- wczoraj zuchwała trójka z plastrami na czołach, czekała na swych Rodzicieli lub pokorną Maid. O pozostałej piątce wiemy z e-maili jakie otrzymujemy od szefowej, tegoż przybytku azjatyckiej edukacji wczesnoszkolnej. Tak wyszło, że tymczasowo przebywamy w Singapurze, a ostrzeżenia o HFMD docierają tu z każdej strony i nie są bagatelizowane. Aby wroga zidentyfikować na czas mierzy się temperaturę, zagląda do nosa, gardła, ogląda się i dezynfekuje kończyny, wszystko to 3 razy w ciągu dnia. Rodzica dotyczy to samo, gdy ma on przekroczyć wrota przedszkola lub jakiegokolwiek punktu rozrywki dla dzieciarni, ale robi to rzadko, bo tu Rodzic się nie wtrąca 😉

HFMD2

(Pic.1. Credit to Ministry of Health SG)

Czym jest HFMD?

To choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (ang. Hand, foot and mouth disease, HFMD) – odpowiedzialne za jej wywołanie są wirusy z rodzaju Enterowirusów, najczęściej z grupy Coxsackie A5, A9, A10, A16, B1, i B3 oraz enterowirus 71 (EV 71). W Singapurze z większą bądź mniejszą częstotliwością nawiedza miejsca publiczne. Niestety, w krajach południowo-wschodniej Azji choroba występuje często z powikłaniami, np. zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu lub porażeniami zwłaszcza u małych dzieci poniżej trzeciego roku życia. Ponieważ HFMD może wywołać więcej niż jeden wirus, nie ma mowy o  wytworzeniu stałej odporności, w związku z czym chorować można kilkukrotnie.

Wirusy przenoszą się z osoby zakażonej drogą kropelkową podczas kaszlu, kichania, całowania, a także przez bezpośredni kontakt z wydalinami.

Do zakażenia może dojść również poprzez kontakt z przedmiotami, które wcześniej uległy skażeniu przez wydzieliny chorego. Źródłem wirusów może być również skażona fekaliami chorego woda, pożywienie, a także baseny (tak popularne w krajach azjatyckich). Zaraźliwość jest bardzo duża, szczególnie wysoka wśród dzieci.

Objawy:

– Okres wylęgania: 3 – 5 dni, a czas trwania choroby: 7 do 10 dni.

I etap (objawy grypopodobne):

 • podwyższona temperatura ciało do około 38 – 39 st. C, zdarza się nawet 40 st. C,
 • dreszcze,
 • bóle kostno-stawowe, bóle głowy,
 • złe samopoczucie,brak apetytu,
 • czerwone punkciki na błonach śluzowych jamy ustnej oraz dłoniach i stopach.

II etap (zasadniczy):

 • osutka grudkowa lub grudkowo-pęcherzykowa na powierzchni dłoniowej rąk, podeszwowej stóp na wewnętrznej stronie oraz bocznej powierzchni palców), a także na stopach (podeszwach) chorego i szparze międzypośladkowej,
 • herpangina, charakteryzuje się stanem zapalnym gardła i migdałków podniebiennych, występowaniem pęcherzyków lub owrzodzeń na migdałkach podniebiennych, śluzówce policzków, dziąseł lub podniebienia,
 • tkliwość poczucie dyskomfort, brak świądu.

Pęcherzyki są wypełnione mlecznym lub mętnym, ale jasnym, płynem. Często pojawiają się jednocześnie różne wykwity: plamki, grudki i pęcherzyki. Pęcherzyki mogą pękać, przez co w miejscu zmian tworzą się nadżerki gojące się w ciągu kilku dni. Zmiany w gardle powodują ból, który jest szczególnie odczuwany podczas jedzenia i przełykania.

Leczenie (objawowe):

 • zmniejszenie gorączki i objawów bólowych (np.: paracetamol, ibuprofen),
 • podaż płynów (słaba herbata, woda lub rozwodnione kisiele)
 • odpoczynek i unikanie wysiłku,
 • dieta lekkostrawna, chłodna i o łagodnym smaku (wyraziste w smaku, kwaśne lub ostre dania dodatkowo mające twardą strukturę będą nasilać dolegliwości).

 Brak szczepionki przeciw HMFD.

Antybiotyki –nie działają na wirusa, wiec nie są stosowane, aczkolwiek gdy dochodzi do nadkażenia bakteryjnego wówczas są wskazane.

Zapobieganie:

 • przestrzeganie zasad higieny osobistej, częste czyszczenie i dezynfekcja oraz izolacja kontaktowa osób zakażonych.

HFMD

(Pic.2. https://www.youtube.com/watch?v=_gINXTV_FtY)

Hmmm , my czekamy i obserwujemy, a może nasze przekarmione owocami i warzywami dziecko nie podda się tak łatwo zmasowanemu atakowi??


 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s